Artboard 1 copy 4

10 ovir na poti do uspeha nadarjenih

18

Nevroznanstveniki poudarjajo, da je za razvoj čustvene stabilnosti, osebne odličnosti in dolgoročnega duševnega zdravja ključnega pomena zagotoviti občutek varnosti, ljubezni in pomembnosti že v zgodnjem otroštvu. To je tisto, kar napoveduje uspeh tako na čustvenem, medosebnem, socialnem kot intelektualnem področju.

Pri nadarjenih otrocih, ki se nato razvijejo v nadarjene odrasle osebe, se zaradi njihove posebne bioenergetske strukture možganov pogosto nabere veliko informacij o čustvih in okolju. Vendar pa zaradi nerazumevanja okolice ti otroci pogosto potlačijo svoja čustva, ki jih nato tovorijo skozi vse življenje. To pa lahko povzroči številne težave pri oblikovanju lastne identitete in razvoju na intelektualnem, družbenem in čustvenem področju.

Brez upoštevanja čustvenega in socialnega razvoja teh nadarjenih otrok ni mogoče pričakovati, da bodo njihovi briljantni umi izpolnili svoj potencial. Žal se je to že zgodilo mnogim odraslim nadarjenim posameznikom, ki so se soočali s številnimi težavami pri oblikovanju svoje osebnosti, pa so svoj potencial zatrli.

Zato je ključnega pomena, da se specifične potrebe nadarjenih po čustvenem in socialnem razvoju teh otrok prepozna in upošteva. Le tako bomo omogočili, da se njihov edinstveni potencial v celoti razvije in da postanejo uspešni ter izpolnjeni posamezniki.

Nadarjeni se soočajo s čustvenimi, mentalnimi, telesnimi, socialnimi in duhovnimi težavami.

Visoka potreba po uspehu in priznanju

Nadarjeni otroci/odrasli pogosto kažejo visoko stopnjo potrebe po dosežkih in priznanju. Vendar pa njihova izjemna občutljivost do pričakovanj in čustev drugih lahko povzroči ranljivost in občutljivost na kritike. Pomembno je, da se naučijo kako razumeti in soočati s temi občutki in pričakovanji.

Občutek drugačnosti

Nadarjeni otroci/odrasli pogosto razvijejo večjo samozavedanje in občutek, da so drugačni od drugih. To lahko vodi v občutek osamljenosti, zavračanja ali nizke samopodobe. Pomembno je, da se naučijo izražati svoje potrebe in občutke na varen način ter deliti svojo edinstvenost z drugimi.

Intenzivnost čustev

Nadarjeni otroci/odrasli pogosto doživljajo intenzivna in globoka čustva. To jim lahko povzroča težave pri osredotočanju na realistične cilje na trenutne in prihodnje projekte. Pomembno je, da najdejo svoj namen in usmeritev v skladu s svojimi osebnimi vrednotami ter prevajajo svojo predanost v dejanja v vsakdanjem življenju.

Idealizem in občutek za pravičnost

Nadarjeni otroci/odrasli že zgodaj razvijajo idealizem in občutek za pravičnost. Vendar pa njihovi poskusi doseganja reform in postavljanja nerealističnih ciljev pogosto prinašajo intenzivno frustracijo. Pomembno je, da presegajo negativne reakcije tako, da najdejo vrednote, s katerimi se lahko identificirajo.

Nerealistična pričakovanja do sebe in drugih

Pogosto imajo nadarjeni otroci/odrasli nerealistična pričakovanja do sebe in drugih, kar lahko vodi v visoko stopnjo frustracije v zvezi s samim seboj, drugimi ljudmi in situacijami. Pomembno je, da se naučijo postavljati realistične cilje zase in druge ter sprejemati izzive kot del procesa učenja.

Intenzivnost

Nadarjeni otroci/odrasli so pogosto bolj intenzivni, imajo več informacij o čustvih, ki jih obdelujejo, ter so pogosto bolj občutljivi in nezaupljivi glede svojih čustvenih vidikov v primerjavi z drugimi. Zgodnji razvoj socialne ozaveščenosti, ki pogosto zaznamuje nadarjene, kaže na zgodnjo potrebo po razvoju vrednostne strukture in možnost prevajanja vrednot v družbeno delovanje, ki je primerno za rastočo tekmovalnost in njihove povečane skrbi.

Perfekcionizem

Nadarjeni otroci (velik porast v zadnjem času!) in odrasli imajo pogosto visoka pričakovanja do sebe in težko se spopadajo s pomanjkljivostmi. To lahko vodi v pretirano samo-kritiko in občutke nezadovoljstva. Pomembno je, da se naučijo sprejeti napake in se osredotočijo na napredek namesto na popolnost.

Izgorelost

Nadarjeni otroci/odrasli so lahko izpostavljeni večji obremenitvi in ​​pritisku, da dosežejo visoke standarde. To lahko privede do izgorelosti in izčrpanosti. Rešitve vključujejo uravnoteženje dela in prostega časa, ter skrb za lastno dobrobit.

Pomanjkanje razumevanja okolice

Nadarjeni otroci/odrasli se pogosto soočajo s pomanjkanjem razumevanja in podpore okolice, ki ne razume delovanja njihove posebne nadarjenosti. To lahko vodi v občutek nesprejetosti ali nerazumevanja. Rešitve vključujejo iskanje skupnosti, kjer se nadarjeni posamezniki lahko povežejo, izmenjujejo izkušnje in prejemajo podporo drug od drugega.

 Težave pri ravnotežju med intelektualnim in čustvenim razvojem

Nadarjeni odrasli se pogosto ukvarjajo z razvojem svojih intelektualnih sposobnosti, vendar pa lahko zanemarijo svoj čustveni in socialni razvoj. To lahko privede do težav pri vzpostavljanju kakovostnih odnosov in do občutka neizpolnjenosti na osebnem področju. Rešitve vključujejo zavedanje o pomembnosti čustvenega in socialnega razvoja ter aktivno delo na razvijanju teh področij.

Strategije reševanja briljantnih posameznikov  

Razvoj nadarjenosti je tesno povezan z zgodnjim reševanjem navedene problematike, ki lahko v odraslosti vodi do mentalnih bolezni, depresij, anksioznosti, izgorelosti, osamljenosti, zato je ključno zagotoviti, da se njihove potrebe upoštevajo in da imajo priložnosti za raziskovanje in izražanje svojih čustev ter razumevanje svojega čustvenega razvoja. Priporočljivo je, da starši, učitelji in strokovnjaki za izobraževanje sodelujejo in si prizadevajo za ustvarjanje podpornega okolja, kjer se nadarjeni otroci lahko razvijajo in rastejo ne samo intelektualno, ampak tudi čustveno in socialno. S tem bomo omogočili, da se njihov edinstven potencial v celoti razvije in izpolni.

Ustrezno izobraževanje

Potrebujejo dostop do ustrezne izobraževalne programske ponudbe, ki jim omogoča razširjanje znanja in razvoj njihovih posebnih interesov. To vključuje posebne programe za nadarjene, mentorski odnosi z učitelji ali strokovnjaki iz področja njihovega zanimanja ter prilagoditve učnega okolja, ki spodbujajo njihovo ustvarjalnost in kritično razmišljanje.

Ozaveščanje

Ključnega pomena je tudi ozaveščanje in izobraževanje staršev, učiteljev ter drugih strokovnjakov o posebnih potrebah in izzivih, s katerimi se srečujejo nadarjeni posamezniki. S tem se ustvarja podporno in razumevajoče okolje, ki spodbuja njihov razvoj in omogoča uspeh.

Sodelovanje

Nadarjeni otroci in odrasli potrebujejo tudi priložnosti za sodelovanje s svojimi vrstniki in mentorji, ki delijo enake interese in strasti. To jim omogoča oblikovanje močnih socialnih vezi, izmenjavo idej ter spodbudo za rast in ustvarjalnost. Organiziranje delavnic, seminarjev in konferenc za nadarjene posameznike je lahko izjemno koristno, saj ustvarja priložnosti za srečanja in povezovanje z drugimi enako mislečimi.

Svetovanje

Svetovalna pomoč lahko vključuje individualno svetovanje, kjer svetovalci pomagajo nadarjenim posameznikom pri raziskovanju njihovih interesov, ciljev in izzivov ter razvoju strategij za premagovanje ovir. Prav tako lahko nudijo pomoč pri obvladovanju čustvenih težav, ki jih lahko nadarjeni posamezniki doživljajo, kot so visoki pričakovanji, perfekcionizem ali občutki izolacije.

Holistični pristop

Vse te pristope je treba izvajati celovito in sistemsko, v sodelovanju med starši, šolami, strokovnjaki in skupnostjo. S tem se lahko zagotovi, da nadarjeni otroci in odrasli prejmejo ustrezno podporo, ki jim omogoča, da izrazijo svoje talente, razvijejo svoje potenciale in postanejo uspešni in zadovoljni posamezniki v svojem življenju.

Zavedanje, razumevanje in ukrepanje na področju nadarjenosti so ključni za zagotavljanje pravih priložnosti in podpore nadarjenim otrokom in odraslim. S tem bomo ustvarili svet, v katerem bodo nadarjeni posamezniki lahko sijali in prispevali k napredku družbe ter dosegli svoj polni potencial.

Zadnje novice

Unlocking Einstein’s brain

Research by Michael O’Boyle has shown that gifted individuals process mathematical problems differently than their non-gifted peers, with enhanced bilateral brain activity that boosts memory,

Preberi več »

Neživeti

Izkušnje izjemno nadarjenih odraslih, ki se soočajo z globokimi čustvenimi preboji in preobčutljivostjo, se lahko manifestirajo na več področjih – intelektualnem, čustvenem, domišljijskem, čutnem in

Preberi več »

Unlocking Einstein’s brain

Research by Michael O’Boyle has shown that gifted individuals process mathematical problems differently than their non-gifted peers, with enhanced bilateral brain activity that boosts memory,

Preberi več»

Neživeti

Izkušnje izjemno nadarjenih odraslih, ki se soočajo z globokimi čustvenimi preboji in preobčutljivostjo, se lahko manifestirajo na več področjih – intelektualnem, čustvenem, domišljijskem, čutnem in

Preberi več»